22:55 brittisk tid, strax före midnatt svensk tid under tisdag kväll blev det officiellt att även Spurs, likt en majoritet av övriga klubbar som ingick i den europeiska satsningen på en superliga hoppar av projektet.

Daniel Levys och klubbens kommunikation hastigt översatt nedan.

”Vi kan bekräfta att vi påbörjat proceduren att dra oss ur grupputvecklingen av en europeisk superliga.

Ordförande Daniel Levy säger: Vi ångrar den oro och reaktion orsakad av ESL-förslaget. Vi kände att det var viktigt att vår klubb deltog i utvecklingen av en möjlig ny struktur som bättre säkrade Financial Fair Play och finansiell stabilitet samtidigt som utökad support för en bredare fotbollspyramid.

Vi tror att vi aldrig borde stå still och att sporten alltid borde se över tävlingar och styrning för att försäkra att spelet vi älskar fortsätter utvecklas och underhålla fans världen över.

Vi vill tacka alla fans som presenterade sin åsikt”

Hela originalmeddelandet i sin helhet på engelska finns här. Vi ber er respektera och ha förståelse att översättningen gjorts hastigt och snabbt och att det kan finnas lite skavanker och ordval som inte helt klockrent men i det stora hela.